HKMS predstavila istraživanje Perspektive hrvatskog sestrinstva 2024.
KNINSKA BOLNICA “HRVATSKI PONOS” NAJBOLJA BOLNICA PO KVALITETI UPRAVLJANJA PREMA STAVOVIMA MEDICINSKIH SESTARA
Opća i veteranska bolnica “Hrvatski ponos” Knin, prema stavovima medicinskih sestara i tehničara, najbolja je hrvatska bolnica po kvaliteti upravljanja. Najbolja specijalna bolnica je Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” dok je u kategoriji KBC-ova i kliničkih bolnica po kvaliteti upravljanja najbolji KBC Osijek. Rezultati su to anketnog istraživanja “Perspektive hrvatskog sestrinstva” koje je Hrvatska komora medicinskih sestara provela krajem 2024. godine. Kroz niz od 90-ak pitanja, raspoređenih u četiri cjeline, medicinske sestre i tehničari zaposleni u bolničkom sustavu ocjenjivali su uvjete rada, kvalitetu upravljanja, mogućnost edukacije te zadovoljstvo poslom.
Rezultate istraživanja za bolničke medicinske sestre kao i rang listu 35 bolnica prema kvaliteti upravljanja Komora je predstavila na današnjoj konferenciji za novinare. Bolnice su rangirane na temelju kompozitnog indeksa koji je izračunat iz odgovora medicinskih sestara. Što je viša vrijednost indeksa to bolnica ima bolju poziciju na rang-listi.
Iz istraživanja proizlazi zaključak kako medicinske sestre, slično kao i liječnici, smatraju da je kvaliteta upravljanja bolja u općim i specijalnim bolnicama nego u velikim kliničkim bolnicama.
Četvrtina medicinskih sestara planira promijeniti poslodavca ili profesiju
Istraživanje “Perspektive hrvatskog sestrinstva” je, među ostalim, pokazalo kako su medicinske sestre i tehničari iznimno nezadovoljni prevelikim radnim opterećenjem, zatrpani administrativnim zadacima i nezadovoljni uvjetima rada. fizičkom sigurnošću, plaćom i premorenošću.
Poslodavac osigurava radnu opremu(uniforme i cipele) tek za svaku 3 medicinsku sestru, a ujedno se tek svaka treća medicinska sestra osjeća fizički sigurno na svojem poslu. Više od 70 % sestara obavlja zadatke niže (nedostatak njegovateljica) i više kvalificiranih zaposlenika, a tek jedna petina sestara smatra da je njihovo radno opterećenje primjereno. Imajući u vidu sve ove podatke ne čudi da četvrtina anketiranih planira u sljedećih godinu dana promijeniti poslodavca ili profesiju. Još je porazniji podatak da čak 1/3 medicinskih sestara ne bi ponovno odabrala to zanimanje.
Dvije trećine smatra plaću neodgovarajućp,
Kada su u pitanju uvjeti rada, medicinska sestra u bolnici prosječno dnevno skrbi za 22 pacijenta. Više od jedne trećine bilo je u posljednjih godina dana izloženo nekom obliku diskriminacije. Mnogim medicinskih sestrama poslodavac ne priznaje stupanj obrazovanja koji su stekle. Situacije je najgora kod magistara i magistri sestrinstva gdje samo njih četiri od deset (42 %) ima priznat taj stupanj, dok je situacija značajno bolja kod prvostupnica gdje priznat stupanj obrazovanja ima skoro devet od deset (87 %) sestara. Samo jedna četvrtina ispitanica smatra da ima ravnotežu privatnog i poslovnog života, a više od 80 posto njih osjeća se preumorno nakon posla.
Imajući u vidu sve ove činjenice ne iznenađuje rezultat da samo 14 % medicinskih sestara smatra kako je njihova plaća odgovarajuća za posao koji rade.
Loša komunikacija s ravnateljima i upravljanje ustanovama
Komunikacija s ravnateljima ocijenjena je s 2,6 (školske ocjene od 1 do 5), a kvaliteta upravljanja ustanovama ocijenjena je s 2,4. Nešto je bolja ocjena komunikacije s direktno nadređenim – 3,2 te upravljanje direktno nadređenih – 2,9.
U anketnom istraživanju “Perspektive hrvatskog sestrinstva” sudjelovalo je 3042 medicinskih sestara i tehničara i ono će se provoditi svake tri godine.
Cijelu rang listu bolnica prema Indeksu kvalitete upravljanja možete vidjeti ovdje:
